Orosz Katalin

A magzati és születési élmények hatása sorsunk alakulására

02. december

Amennyiben nem érzed jól magad, vagy lázat észlelsz, kérjük, saját és mások egészsége érdekében maradj otthon.

Részletek

Figyelem! A rendezvény helyjegyes, így a helyfoglalás NEM érkezési sorrendben történik!

Ismertető

A perinatális pszichológia egyik legnevesebb hazai szakembere, Orosz Katalin, aki a várandósság és a szülés-születés lélektani hatásait kutatja. Munkája során számos alapvetően fontos és megdöbbentő következtetésre jutott, amelyeket úgy a várandós anyáknak, a gyakorló szülőknek, mint a saját életproblémáik hátterét megfejteni kívánó felnőtteknek érdemes megismerniük.

Az újszülött élete nem tiszta lappal indul. Mire a kisbabát születése után először megöleljük, magzatként számos olyan élményt szerzett, melyek tapasztalattá sűrűsödve befolyásolják sorsa további alakulását. Neurobiológiai kutatások eredményei igazolják, hogy az emberi működést az egész életre kihatóan formálja az anyaméhben töltött időszak: egészségi állapotunk, magatartásunk, reakcióink gyökereit a magzatot érő hatások „programozzák”.

A születés pedig életünk első nagy normatív krízise. Ahogy ezt a magzat átéli, az olyan mintázattá válik, amelyet később más helyzetekben is alkalmazni fog. A születés során elszenvedett traumáknak ezért jelentős hatásuk van a személyiség és az életút alakulására, alapvető zavarokat okozhatnak a fejlődésben, az életvezetésben, a kapcsolatokban.

Az anyaméhben és a születés során megtapasztalt kellemetlen élmények feldolgozást igényelnek, hogy a magzati programozás hatásait felülírva, az életet jobban szolgáló megoldásokra legyünk képesek. Éppen ezért saját magunk és gyermekünk érdekében is hasznos informálódnunk ezekről a lehetőségekről.